Soulsangerinde Miriam Mandipira & The Soul Family
Lørdag d. 24. september kl: 20:00
Entrè: 200 kr. Medlemmer af Råstof: 175 kr.

Er du til soul og gospel med en fantastisk sangerinde og et yderst professionelt band - så glæd dig til koncerten på lørdag.
The Soul Family er et nyt samarbejde mellem sangeren Miriam Mandipira og fire erfarne musikere fra øverste pop/rock hylde. De er vant til at spille i sammenhænge som Dodo & the Dodo’s, Lis Sørensen, News og Ivan Pedersen.
Bandet er aktuel med debutudgivelsen “One”, som allerede har fået fantastiske anmeldelser.
”Vi mødtes omkring en koncert, hvor vi skulle fortolke nogle Etta James sange. Det sagde bare klik, og vi følte os øjeblikkeligt som i familie med hinanden. Igennem musikken blev der knyttet nogle bånd imellem os” fortæller Miriam.
De fortolker andres sange, men lægger netop stor vægt på at fortolke. Nogle gange kan folk genkende de sange, de spiller, andre gange tager de sangene et helt andet sted hen.
Det er bandets ønske at publikum skal have en musikalsk oplevelse ud over det sædvanlige, og den må gerne sende dem opløftede hjem. ”Følelsen og øjeblikkets inspiration imellem os fem på scenen, er det der skaber vores egen lyd og gør os til en soul familie”, fortæller Miriam.
I løbet af en aften med Miriam Mandipira & The Soul Family kommer man vidt omkring – fra coverversioner af bl.a Kim Larsen, Savage Rose, Amy Winehouse, Gasolin, Etta James til enkelte af Miriams egne sange. Det hele pakket ind i bandets lækre og varme lyd.
Miriam Mandipira er fra Zimbabwe, og hendes inspiration kommer fra de store afrikanske sangere, hun lyttede til i radioen som ung. Og fra den soulfulde afrikanske musiktradition, hun voksede op i. Miriam har vundet flere priser her i Danmark. Det har gjort hende og hendes fantastiske stemme – som naturligt og ubesværet bevæger sig ind og ud af rootsmusikkens blues, gospel og soul – til en meget efterspurgt stemme.
Bandet: Miriam Mandipira: vokal, Søren Skov: keyboards, Martin Stender: guitar, Thomas Fog: bas og Sten “Larm” Rasmussen: trommer
Videoer kan ses på Musik På Industriens hjemmeside: her
Køb billet: her
-----------------------------------------------------------------------
KOMMENDE KONCERTER:
Lørdag d. 1. oktober er der dobbeltkoncert med følgende 2 bands:
Color, The Blind
Color, The Blind leverer ærlig, organisk og velspillet musik, der på ét og samme tid har rødderne solidt plantet i den jyske muld, men som også strækker sine grene mod en musikalsk arv fra et andet kontinent.
The Midnight Special
The Midnight Special er et originalt country rockband dannet i trekantsområdet i begyndelsen af 2019 med intentionen om at spille den variant af country, som ikke umiddelbart kunne høres i Danmark.
Læs mere, køb billet her
RÅSTOF-Koncerter - pakke med 3 - eller enkeltvis
Der er mulighed for at høre 3 RåstofKoncerter i løbet af efteråret.
”RåstofKoncert – Musik på vej” er en mulighed for at blive beriget med god musik.
Det er med up-coming musikere med stort potentiale - til en rimelig pris!
Disse koncerter indgår i denne sæsons pakke med RåstofKoncerter
1: Lørdag d. 01.10.2022 kl. 20.00 – Color, The Blind og Midnight Special (dobbeltkoncert med to danske bands)
2: Lørdag d. 05.11.2022 kl. 20.00 – Peppermint B (dansk band)
3: Lørdag d. 12.11.2022 kl. 20.00 – Edgelarks (Britisk folk duo)
Læs mere, køb billet her
------------------------------------------------------------------------------------------
Vel mødt til koncerter på Kulturhuset Industrien i Aarup!
Arrangør ”Musik På Industrien”.
HJEMMESIDE: mpia.dk
FACEBOOK: - https://www.facebook.com/MusikpaaIndustrien/
RÅSTOF: Medlemskab af støttegruppen ”Råstof” koster 100 kr. årligt.
Medlemmer får altid mindst 25 kr. i rabat på billet til koncerter
|